Doctrina Powerclass
Cilj predavanj in delavnic v modulu je posledica dejstva, da je strjevanje krvi v človekovem telesu nemalokrat tema o kateri se malo ve; manjka pravega znanja. Posledično je veliko zdravnikov zadržano, v krču, ko pride do motenj v strjevanju krvi oz. v hemostazi. Tako bomo z modulom obdelali motnjo primarne hemostaze, kamor sodi Von Willebrandova bolezen ter kvantitativne in kvalitativne motnje trombocitov. Oboje je precej pogost pojav in prisoten pri vsaj enem od stotih prebivalcev Slovenije. Krvavitev je značilna; tako v koži kot podkožju. Težko je podati določene zaključke, vendar se zdi, da je odločnejši učni pristop potreben prav zaradi nesigurnosti, ki jo čuti zdravstveno osebje.
V preostalih modulih, ki bodo sledili, bodo predavatelji obdelali še motnje sekundarne hemostaze; predvsem hemofilijo, ki jo označujejo krvavitve v sklepe in notranje organe. Zelo pogoste so pridobljene motnje strjevanja krvi zaradi zdravil, enako pa je potrebno tudi osnovno poznavanje in prepoznavanje redkih motenj hemostaze, kamor sodi na primer pridobljena hemofilija.
Prof. dr. Samo Zver, dr. med.
predstojnik KO za hematologijo
Še niste uporabnik Doctrina platforme? Registrirajte se in nadaljujte na ogled izobraževanja.
Prof. dr. Samo Zver, dr. med.
predstojnik KO za hematologijo
asist. Karla Rener, dr. med
V predavanju o motnjah primarne hemostaze prof. Zver obravnava znižano število trombocitov (trombocitopenija) in funkcijske motnje trombocitov, ki imajo za posledico krvavitev. Predstavil je kliniko in zdravljenje takšnih težav. Dr. Rener pa v nadaljevanju podrobno predstavi Von Willebrandovo bolezen; kakšna bolezen je to, kaj je zanjo značilno, kako jo diagnosticirati in druge podrobnosti.
prof. dr. Irena Preložnik Zupan, dr. med.
Presejalni testi hemostaze so vedno sestavljeni iz števila trombocitov, protrombinskega časa (PČ) in parcialnega tromboplastinskega časa. Nikoli ni dovolj, da ocenjujemo le del hemostaze, kar se zmotno dogaja velikokrat. PČ torej ni dovolj.
Enver Melkić, dr. med.
Marko Miklič, dr. med.
Vsa predavanja so ovrednotena tudi z licenčnimi točkami, ki jih podeljuje Zdravniška zbornica Slovenije.
Projekt je omogočilo podjetje NOVO NORDISK d.o.o.